Statewide candidates
Democratic Party
U.S. senator
- Sema Hernandez
- Edward Kimbrough
- Beto O’Rourke
Governor
- James Jolly Clark
- Cedric Davis Sr.
- Joe Mumbach
- Adrian Ocegueda
- Jeffrey Payne
- Lupe Valdez
- Tom Wakely
- Andrew White
- Grady Yarbrough
Lieutenant governor
- Mike Collier
- Michael Cooper
Comptroller of public accounts
- Joi Chevalier
- Tim Mahoney
Commissioner of the General Land Office
- Tex Morgan
- Miguel Suazo
Railroad commissioner
- Roman McAllen
- Chris Spellmon
Republican Party
U.S. senator
- Ted Cruz*
- Bruce Jacobson Jr.
- Mary Miller
- Geraldine Sam
- Stefano de Stefano
Governor
- Greg Abbott*
- SECEDE Kilgore**
- Barbara Krueger
Lieutenant governor
- Scott Milder
- Dan Patrick*
Commissioner of the General Land Office
- George P. Bush*
- Davey Edwards
- Jerry Patterson
- Rick Range
Commissioner of agriculture
- Trey Blocker
- Jim Hogan
- Sid Miller*Railroad commissioner
- Christi Craddick*
- Weston Martinez
Presiding judge, Court of Criminal Appeals
- David Bridges
- Sharon Keller*
Judge, Court of Criminal Appeals, Place 8
- Jay Brandon
- Michelle Slaughter
- Dib Waldrip
County and district candidates
Democratic Party
State senator, District 3
- Shirley Layton
State representative, District 3
- Lisa Seger
State representative, District 15
- Lorena Perez McGill
State representative, District 16
- Mike Midler
County judge
- Jay Stittleburg
District clerk
- John-Brandon Pierre
County treasurer
- Mandy Sunderland
County commissioner, Precinct 2
- Ron Keichline
County chairman
- Marc M. Meyer
Republican Party
State senator, District 3
- Robert Nichols*
State representative, District 3
- Cecil Bell Jr.*
State representative, District 15
- Steve Toth
- Jackie Waters
State representative, District 16
- Will Metcalf*
Justice, 9th Court of Appeals District Place 3
- Leanne Johnson*
Justice, 9th Court of Appeals District, Place 4
- Hollis Horton*
District Judge, 221st Judicial District
- Lisa Michalk*
District Judge, 284th Judicial District
- Kristin Bays*
- Jo Ann “Jo” Linzer
District Judge, 359th Judicial District
- Kathleen A. Hamilton*
County Judge
- Craig Doyal*
- Mark Keough
Judge, County Court at Law 1
- Dennis Watson*
Judge, County Court at Law 2
- Claudia Laird*
Judge, County Court at Law 3
- Patrice McDonald*
Judge, County Court at Law 4
- Mary Ann Turner
District clerk
- Cynthia Jamieson
- Melisa Miller
County clerk
- Jeanie Stewart
- Mark Turnbull*
County treasurer
- Melanie Bush
- Stephanne Davenport*
County commissioner, Precinct 2
- Brian Dawson
- Greg Parker
- Charlie Riley*
County commissioner, Precinct 4
- Bob Bagley
- Jim Clark*
- James Metts
Justice of the peace, Precinct 1
- Wayne L. Mack*
Justice of the peace, Precinct 2
- Grady Trey Spikes*
Justice of the peace, Precinct No. 5
- Matt Masden
County Chairman
- Terrence Boggs
- Walter D. (Wally) Wilkerson, Jr.*